Začni se street workoutem: 6 rad pro začátek

Chceš začít s workoutem a nevíš jak na to, nebo jsi už začal, ale nevidíš žádný pokrok?

Pár rad pro začátek, které by ti mohli pomoct.

 

1. Jezdi full body workout.

Posiluj celé tělo na každém tréningu. Jeden den se můžeš zaměřit více na přítahy, další na kliky apod., ale snaž se do tréninku zapojit všechny základní workoutové cviky. Tedy shyby, dipy, kliky, břicho a nohy. Správný atlet by měl být komplexní. Pokud si zvykneš už od začátku zapojit do tréningu i nohy, vyhneš se později dohánění kuřích nožek a byť se ti to může zdát jako blbost, pokud posílíš nohy, budeš mít silnější i vrch. Možná budeš mít ze startu pocit, že se posouváš pomalu, ale ve výsledku budeš silnější, než ti, kteří se zaměřili na začátku své cesty jen na přítahy nebo na dipy atd.

 

2. Posouvej své limity

Už umíš alespoň 6 přítahů s vlastní vahou a zapojil(a) si i přítahy s přidanou vahou, ale jsi pořád na stejné váze a nemůžeš se posunout? Na začátku každého tréningu zkus svoji hranici. Např. naposledy si jel(a) přítahy nejvýš s 20 kg, zkus dát jeden s 25 kg a vůbec nevadí, když ho nedáš, jde o impuls, který tělo učí. Takhle to dělej třeba týden v kuse a další týden zkus navýšit 20 kg na 23 kg a uvidíš, jak ti to půjde. Tohle platí u všech cviků. Zvedáš na hrazdě kolena k hrudi, ale ještě nezvládneš zvednout nohy narovnané, opět zkus alespoň jednou zvednout narovnané, kam ti to tvoje limity dovolí, pak pokračuj s pokrčenými koleny.

 

3. Natáčej se

Říkáš si, co bych jako měl(a) natáčet, když nic neumím, ale o tom to právě je. Jedině takhle můžeš sledovat svůj pokrok. Zdá se ti, že se vůbec nikam neposouváš, koukni se na video z minulého měsíce, opravdu nevidíš rozdíl? Co víc tě může motivovat než tvůj vlastní tvrdě vydřený pokrok? Navíc můžeš kontrolovat, jestli daný cvik jedeš technicky správně a vyhneš se tak dysbalancím! Zabíráš víc pravačkou, stojíš křivě, zapomínáš dýchat? To vše ti může video prozradit.

 

4. Vezmi s sebou parťáka

Pokud je to možné, nechoď ze začátku cvičit sám(sama). Ve dvou se to lépe táhne, cvičení ve dvou je nejen legrace a vzájemná motivace a podpora, ale zejména ti dotyčný může pomoci, ukáže ti, jak jezdit cvik správně, kontroluje tě, aby sis neublížil.

 

5. Pravidelnost je základ

Máš za sebou první trénink a zjišťuješ, že se ti utvořili první mozole, bolí tě ruce a z postele vstáváš, no spíš vstát nemůžeš. Chce se ti cokoliv, jen ne cvičit, ale to právě musíš. Není nic horšího, než si dát pořádně do těla a na druhý den nechat všechno rozležet. I přes bolest se vydej opět na hrazdu, uvidíš, že další den to bude mnohem lepší! Aby se dostavili výsledky, cvič alespoň 3 dny za sebou a hlavně, NIKDY nevynechej pondělí!

 

6. Kvalita over Kvantita

Opravdu se snaž jet všechno technicky správně. Měla jsem takové pravidlo, že pokud nedám čistých krásných 5 přítahu, nebudu zvyšovat počet. Na co dát 6 „křivých“ muscle-upů, radši dej 3 pěkné. Až přijde na řadu počet opakování, dáš jich víc než bys čekal a to pouze díky technice. I když jsem dávala pouze 10 technicky hezkých přítahů, ve výsledku na počet opakování jsem jich dala jednou tolik.

 

BONUS

Existuje mnoho pomůcek a vybavení, které ti v začátcích dokážou usnadnit tréning. Jsou to např.:

Mozolníky - speciální gymnastické rukavice, které předchází tvorbě nebo trhání mozolů na tvých dlaních.

Magnézium - pomůže ti s lepším úchopem, takže ruka ti bude méně klouzat na hrazdě nebo bradlech.

Odporová guma - oblíbený workoutový doplněk, který ti pomůže udělat první shybmuscle up nebo kvalitní rozcvičku.

Workout do domu - mokré hrazdy na workoutovém hřišti už nikdy nebudou důvod, proč zrušit trénink.

Mohlo by vás také zajímat