Rozhovor s královnou hrazdy Veronikou Szabóovou

Vyzpovídali jsme letošní vítězku MČR ve street workoutu Veroniku Szabóovou, která je je zároveň mystryní ČR ve šplhu na laně. Za pár týdnů jí čeká reprezentace v Moskvě. Už jste o ní slyšeli?

Na mistrovství ČR chtěla jen zvýšit účast v ženské kategorii a neudělat si během vystoupení ostudu, nakonec se stala královnou hrazdy a za pár týdnů jí čeká reprezentace v Moskvě! Porotu si získala povedenou kombinací silových statických prvků a dynamiky. Když se jí na bradlech povedl obávaný dynamický prvek, překonala nejen sama sebe, ale své i soupeřky, mezi něž patřila např. loňská finalistka Pavla Šulistová nebo karvinská favoritka Kateřina Weisserová. Není pochyb o tom, že letos byla konkurence opravdu vysoká, mistrovství se zúčastnilo celkem 7 děvčat. „Oproti loňskému ročníku je to obrovský úspěch. Minulý rok se akce zúčastnily pouze 3 ženy“ : dodává organizátor akce Vladimír Vlček.

Veronika je živým důkazem toho, že planche nebo human flag (pozor! V jejím případě dokonce s přidaným závažím v podobě 90 kg přítele) u zástupců něžného pohlaví už dávno není žádné sci-fi. Více se dozvíš v rozhovoru níže!

Monika: Jaká byla tvoje očekávání ohledně MČR?

Veronika: Jelikož jsem se MČR rozhodla zúčastnit až po uveřejnění termínu, začala jsem se konkrétně na něj vzhledem k náročnému zkouškovému a pracovní vytíženosti připravovat až začátkem července. Samozřejmě jsem trénovala i předtím, ale ne specificky na závody, spíše to pro mě byla forma relaxace. Proto jsem nějaký větší úspěch nečekala, chtěla jsem pouze předvést sety bez nějakého většího zaváhání, zařadit nějaký nový prvek a hlavně zvýšit účast v ženské kategorii.

M: Jak jsi na mistrovství trénovala?

V: Na začátku července jsem potřebovala zařídit nějaké věci v zahraničí ohledně Erasmu, na který se v září chystám a od poloviny července jsme nastoupila na praxi, která obnáší 8 hodin denně práce jako fyzioterapeut. Jinak pracuji jako trenér a nechtěla jsem samozřejmě jen kvůli praxi rušit klientům tréninky, proto jsem z praxe běžela ještě do práce. Vzhledem k tomu, že v tomhle režimu mi na trénink zbyla přibližně hodina a půl denně, kterou jsem navíc ukrojila ze spánku, nebyl trénink jako příprava na MČR ani zdaleka ideální, o regeneraci radši ani nemluvím. S tréninkem jsem tedy rozhodně nebyla spokojená, ale bez sportu jednoduše nevydržím a mrzelo by mě neúčastnit se nejvyššího závodu v ČR jen kvůli tom, že jsem neměla ideální podmínky na trénink.

Co se týče konkrétně tréninkové strategie, potřebovala jsem především zapracovat na silové vytrvalosti, drillovat vazby, zařadit novou dynamiku a zvýšit výdrže ve statice. Takže jsme vlastně potřebovala trénovat úplně všechno. Hrubou kostru setů, jsem vymyslela hned na začátku července, ale detaily a i některé prvky jsem se rozhodla zařadit až v den závodu.

M: Jaké jsi měla pocity, když tě porota zvolila vítězkou a oznámila, že právě ty letos pojedeš do Moskvy?

V: Takové pocity se asi nedají slovy popsat. Samozřejmě jsem měla ohromnou radost, ale chvíli jsem tomu nemohla uvěřit.

M: Na co z toho co si předvedla na MČR si nejvíce hrdá?

V: Zařadila jsem na bradlech nový dynamický prvek, musela jsem si pro jeho zvládnutí kromě modřin vytrpět i spoustu vlastních psychických soubojů. Je třeba ho ještě hodně pilovat. Když jsem nastupovala na stage, ani jsem si nebyla jistá, jestli se o něj pokusím.

M: Jak dlouho děláš workout? Věnovala ses předtím nebo se stále věnuješ i jiné pohybové aktivitě?

V: Workoutu se věnuji něco přes 3 roky. Od předškolního věku do roku 2014 jsem závodila ve všestrannosti, což jsou závody, kde se sčítají body z 10 disciplín vybraných z gymnastiky, atletiky a plavání. Ale žádnému z těchto sportů jsem se nikdy nevěnovala na vrcholové úrovni. Na nižším stupni základní školy jsem chodila na karate a 2 roky na vyšším gymnáziu jsem rekreačně dělala grappling. Od roku 2013 do současnosti soutěžím ve šplhu na laně, v kterém držím český rekord na 4,5m délce lana a jsem čtyřnásobná mistryně ČR.

M: Kdo tě ke street workoutu přivedl?

V: K workoutu mě přivedl přítel, který ale sám workout nedělal, závodně provozuje sportovní gymnastiku. V roce 2015 se v Praze zakládal tým CWP, Filipa do toho týmu chtěli, protože je komplexní sportovec a zároveň se poptávali po potenciálních adeptkách. Mě tento sport dle videí na internetu zaujal, tak jsem přišla na trénink a od té doby mě to nepustilo.

M: A proč vlastně vůbec workout a ne třeba balet nebo tenis?

V: Přestože se, jak jsem již zmínila, workoutu věnuji něco přes 3 roky, některé jeho cviky byly součástí mých tréninků od 4 let, co jsem se sportem začala. Vždycky jsem byla spíše silový typ a i kvůli mému nedostatku flexibility jsem se nedostala do závodního družstva ve sportovní gymnastice. Zato si ale nepamatuji dobu, kdy bych neudělala shyb, leg raise, výmyk tahem, klik, pistol squat a další… . Všechny varianty shybů jsou nedílnou součástí tréninku šplhu na laně, proto když jsem začala cíleně trénovat workout, měla jsem rychlý progress a i kvůli tomu, jsem se do tohoto sportu zamilovala. A ruku na srdce, jedna věc je drill ale druhá věc je talent – v baletu by mi chyběla flexibilita, v tenise zase výbušnost. Poctivý trénink dělá divy, ale myslím, že by byla škoda, kdybych svůj silový potenciál nevyužila

M: Trénuješ radši sama nebo ve skupině?

V: Záleží na situaci. Ráda trénuju ve skupině, ale vzhledem k mým časovým možnostem, jsem ráda, že si najdu čas pro trénink sama a domlouvat se s někým dalším by pro mě byla komplikace. Když se to ale povede, je to vždy příjemné zpestření. V tréninku ale potřebuji mít prostor pro udávání si vlastního tempa, hodně se řídím tím, co mi říká tělo, takže z větší části vyžaduji individuální tréninky.

M: Máš nějaký svůj workoutový vzor?

V: V poslední době jsou pro mě vzory tyto úžasné ženy: @2old2train, @maddeliskworkout, které tedy znám jen z instagramu, obdivuji je za čisté a kontrolovaní provedení snad ve všech příspěvcích. Dále to jsou jména jako Jessica Bogdanov, Melanie Driessen a Simone Ming.

Něco mi říká, že Verči zanedlouho splní to, o čem sní každý sportovec, setká se tváří v tvář se svými největšími vzory a o co víc, bude s nimi soupeřit o titul mistryně světa! Do Ruska přijíždějí opravdu jen ti nejlepší a Veronika patří mezi ně, tak jí držte palce a nezapomeňte sledovat její cestu na instagramu @szabooo.veronika.

Připravili jsme si pro tebe slevu 5% na workoutové produkty na WOshop.cz! Stačí jen zadat kód "amazon5" při objednávce a sleva se ti hned odečte. Podpoříš tak i samotnou Monču, aby mohl pro tebe psát další super články!

Foto zdroj: ronnie.cz

Komentáře

Mohlo by vás také zajímat