Danek Marko Hanák: Příští rok budu jednička

Nenápadný dříč s velkou budoucností, kluk, co to má v hlavě srovnané a člen WOclub teamu. Tohle všechno je Danek "Marko" Hanák, který se představí v dnešním krátkém rozhovoru.

Ahoj Danku, vítáme tě ve stále širším týmu WOclub. Představ se nám v krátkém medailonku!

Zdravím ve spolek :-) Jmenují se Daniel Hanák, ale klidně mně můžete říkat Marko, to je fuk. Mám 19 let a momentálně žiji v Orlové.

Klasická otázka na začátek: Kolik uděláš muscle-upů?

Není muscle-up jako muscle-up. Hodně lidí si myslí, že je umí, ale pak u nich třeba strašně houpou nohama. Já se snažím dělat čisté, kterých zvládnu asi 8-10 opakování, bohužel to není moc.

Co konkrétně tebe přivedlo ke street workoutu? Byla to vlastní motivace? Nějaké zahraniční hvězdy? Nebo parta kamarádů?

No, začalo to v dětství, když jsem byl ještě malej klouček a chtěl jsem nějak vypadat. V té době jsem v životě neslyšel slovo “workout”. Bydlím na rodinném baráčku, takže jsem si ze stromku udělal hrazdu a začal se přitahovat na stromě, hehe. Cvičil jsem jen obyčejné přítahy, kliky a sklapovačky. Tohle mě vydrželo nějaký ten měsíc a pak mě to přestalo bavit. A takhle to bylo pořád dokola. V patnácti letech, když jsem přešel na střední školu, jsem objevil na škole kroužek silového čtyřboje, kde se navíc sem tam trénoval i workout. Viděl jsem pár triků, co kluci prováděli se svým tělem, a doslova mi to vyrazilo dech. Hned jsem věděl, že tohle je to, co chci! :-) Workout je cvičení s vlastním tělem, které má někonečně možností.

Takže už cvičíš nějaký ten pátek. Určitě máš tedy pár oblíbených cviků. Prozradíš nám, které to jsou?

Strašně mě baví handstand, neboli balancování na rukou v různých kombinací. Také mě hodně baví “human flag” neboli lidská vlajka, kterou dokážu také zkombinovat na hodně způsobu. Myslím, že těch cviků je vlastně spousta, co mám rád. Patří k ním také klasické přítahy, dipy, kliky anebo dřepy s činkou.

Hlídáš si při cvičení své stravovací návyky? Popiš nám, jak vypadá tvůj typický denní jídelníček. Užíváš nějaké doplňky stravy?

Hodně lidi si mě ptá, jestli mam nějak upravený jídelníček, ale není to mu tak. Jsem zastánce motta “když máš hlad, sněz cokoliv kdy chceš a na co máš chuť”. Ale zase to nějak nepřeháním, že bych každý den jedl hambáče a popíjel energy drinky, hehe. Můj klasický volný den vypadá následovně. Ráno si dám většinou vločky, které buď zaliji mlékem, nebo proteinem, na oběd je to většinou rýže s masem a zeleninou, během dne si dám sem tam banán a müsli tyčinku, večeří si většinou dávám zdravotní – mozzarelu s rajčaty a salátem :-) Co se doplňků týče, užívám jen protein a BCCA, což jsou podle mě takové dva nejdůležitější doplňky stravy pro každého sportovce.

Už se nám sbíhají sliny. Jak vnímáš borce v Česku v porovnání se světem? A celkově vývoj české scény – myslíš, že jde nahoru?

České scéna jde určitě nahoru. Rok od roku je to pořad lepší a lepší, a to jak weighted, tak freestylová kategorie. Máme tu neskutečné dříče, kteří makají a chtějí všem ukázat, že na to mají. Adam Raw je určitě jeden z nejhlavnějších lidí, kteří do ČR dostali street workout. Snaží se pořád hledat nové cesty a inovovat, ať už pořádá super battly, na které jezdí plno lidí, nebo točí motivační videa, která tyhle lidi sledují.

Co se nálady na scéně týče, je to OK. Jednu dobu tady vznikaly nějaké neshody kvůli metodám cvičení, protože ten cvičí tamto a tamten zase tohle. Já si myslím, že je by se na tom nemělo lpět. Ať si každý cvičí, co chce a co ho baví. Je hlavní, že vůbec dělá něco pro sebe a své zdraví.

Světová scéna? K tomu snad ani není co říkat, sleduji aktuální videa a mohu říct, že něco už sám nechápu. Třeba takové hefesto +20kg nebo Eric Ortyz? Asi nejlepší workoutista na světové scéně. Rozhodně tam taky patří Daniels Laizans, který ve svých pouhých 16 letech vyhrál 2. místo na světovém poháru a pořad se zlepšuje. No máme co dělat abychom se jim mohli rovnat :)

Máš nějaké sportovní vzory? Klidně i mimo street workout.

Ano, určitě mám. Z pohledu klasického cvičení jsou to určitě Aleš Lamka a Jirka Tkadlčík. Pro mě oba neskuteční dříči. Jejich výkony jsou pro mě velkým motorem, který mě žene kupředu. Oba to mají navíc v hlavě v pořádku, vědí co chtějí a jdou si pro to! :-)

Ohledně street workoutu je to výše zmíněný Daniels Laizans, který předvádí neskutečnou show a power ve svých 16 letech. Určitě mě také motivuje můj slovenský bratr Juraj Rezák, který má neskutečnou sílu a tímto mu přeji, aby tento rok jel reprezentovat Slovenskou republiku do Moskvy!

Je ještě spoustu lidí, co mě motivují jak na weighted, tak v sets and reps, ale to bychom tu byli do večera. Každý, kdo tvrdě maká a dává do toho vše, dokáže všechny v okolí nakopnou a motivovat. A takovým se snažím být i já.

Jaký byl tvůj největší sportovní úspěch?

Zúčastnil jsem se hodně battlů, jak v Česku tak na Slovensku, ze kterých jsem si odvezl hezká první, druhá a třetí místa, ale zatím můj asi největší úspěch byl na českém šampionátu v Praze, kde jsem obsadil 3. místo. Tento rok se jde pro 1.! :-)

Na závěr ti dáme prostor pro nějaké to motivační moudro, popřípadě pozdrav všem tvým fans. Tak do toho.

Ok. Řekl bych dvě věci:

“Pokračuj přes bolest, protože když se vzdáš, tak to bolí ještě víc.”

“Každý to dokáže, je to jen v hlavě, tělo zvládne více, než si myslíš.”

Díky, jsme moc rádi, že jsi s námi!

Pokud chceš sledovat Danka Marko Hanáka a jeho výkony detailněji, mrkni na jeho profily na sociálních sítích.

Facebook: Danek Marko Hanák

Instagram: @daniel.hanak

Mohlo by vás také zajímat