Jsou předsevzetí nesplnitelný sen?

BOOM! Nový rok je tady a s ním přichází i novoroční předsevzetí. Jak dlouho nám vydrží a stojí vůbec za to si nějaké dávat?

Běž do posilovny a rozhlédni se. Začíná období stání front na dřepy, skupinových lekcí připomínajících veřejné orgie a strachu z vydloubnutí oka pánovi po tvé pravici během rozcvičky. Ale neboj, moc dlouho tohle období trvat nebude. Co to vlastně je, to předsevzetí? Hmm, řekla bych, že takový malý jepičí brácha. Sotva začne, tak skončí. Naše sny, přání, proč je tak těžké jít si za tím, co chceme? Víte co, já si letos žádné předsevzetí nedala. A proč vlastně? Nepotřebuji nový rok k tomu, abych začala, ani pondělí, příští měsíc nebo správnou chvíli.

Když jsme byli malý, bylo to jednoduché.

Kdo by si nepřál umět jezdit na kole, sen každého z nás.  Jen si vzpomeňte – vzdali jsme to po prvním pádu? Ani náhodou! Bylo nám jedno, jak moc máme odřená kolena nebo vylámané zuby, nasedli jsme a zkoušeli to znova a znova. Hele a přiznejte se, kdo z vás dneska neumí jezdit na kole, protože jako malý spadnul? Hmm, asi nikdo co? V čem je mezi námi dospělými takový rozdíl, proč se vzdáváme při prvním neúspěchu?

Myslíš na to často?

Na to jak strašně moc tě nebaví práce, kterou děláš? Na to, jak každé ráno vstáváš s pocitem, že by si se sebou chtěl konečně začít něco dělat? Kolikrát sis vyčetl, že si neuskutečnil to, co si tak dlouho plánoval. Každý z nás má nějaké sny. Chci zhubnout, chci být letuška, chci být úspěšný podnikatel, chci se naučit hrát na kytaru, vystudovat práva, mít super káru…. Komu z nás se naše sny ale opravdu stanou skutečností? Kdo z nás je schopen obětovat čas, sílu, peníze a veškerou energii do toho, co si vysnil? Pravdou je, že se to povede jen málokomu.

Necvičíme na strojích! My jsme stroje!

 

TAK KDE JE SAKRA PROBLÉM?

1. ČEKÁŠ

A na co že to vlastně čekáš? Na tu správnou chvíli přece. Na tu, která nepřijde. Řeknu ti tajemství, nic jako správná chvíle neexistuje. Ty jsi ten jediný, který z obyčejného okamžiku udělá tu správnou chvíli. Nečekej a začni, začni hned. Samozřejmě tím nemyslím, ať vyběhneš do zimy ven v papučích a začneš cvičit, ale začni ve své hlavě. Přemýšlej o tom, co chceš a co všechno pro to musíš udělat.

Máš chvíli?

Super, vezmi si tužku a papír a napiš si je, všechny, všechny ty malé krůčky, díky kterým se dopracuješ k tomu svému Big Dream. Ono je to tak, lidi jsou netrpěliví, chtějí všechno hned, a když nevidí výsledky během krátké doby, vzdají to, prostě to zahodí jen tak. Chceš vidět pokrok? Vždy, když se ti něco povede, škrtni si ze svého seznamu, co se ti povedlo. Všechny drobné vítězství a úspěchy tě posunou dál. Puzzle se taky skládají ze spousty malinkatých dílečků. Říkáš si tolik dílků, to nemám šanci nikdy poskládat, ale máš!

2. NEMŮŽU, NEDOKÁŽU, NEJDE

Brzdí tě všechny kecy v tvé hlavě o tom, jak to nejde, nemůžeš, nedokážeš. NE, cítíš to tam? Všude samé ne. Takže jinak, zkus si na chvíli zahrát na Jima Carreyho a začít říkat ANO. Nejde o to, jak těžké to je, jak moc se bojíš spadnout, prostě to udělej. Síla myšlení je velká věc lidi. Představ si to, jak přeskočíš hrazdu, jak poprvé zahraješ na kytaru svou oblíbenou písničku. Představ si ten pocit, až tam budeš, až to budeš mít. Představ si sám sebe na stupni vítězů, v nové práci, s novým autem. Věřím, že pokud to dokážeš vidět ve svých snech, uvidíš to jednou i na vlastní oči.

3. SLABÁ VŮLE

Přijmi skutečnost, že to nebude lehké. Nechtěj, ať je to lehké, chtěj ať ty si lepší. Ano, možná budeš vstávat brzo ráno a vracet se domů pozdě v noci. Možná budeš muset odmítnout sraz s kamarády, zůstat doma, zatímco se ostatní budou bavit, možná se budeš někdy cítit sám...pořád ti to za to stojí? Dobře, protože zatímco budeš nějakou dobu žít, tak jak nikdo jiný nechce, po zbytek života budeš žít, tak jak nikdo jiný nemůže. Uvědom si, proč si začal. Vzpomeň si na dny, kdy sis přál to, co máš dnes. Vzpomeň si na ten pocit, kdy ses naučil jezdit na kole. Koukni do svého seznamu, vidíš, co vše už si dokázal?

4. STRACH

Děláš, co můžeš, ale stejně se ti do mysli vkrádá ten podivný hlas, který ti našeptává, a co když to nevyjde? Co když…spadnu, neuspěju, nepovede se mi to. Víš ty co, jo, spadneš a ne jednou. A co teď? Prostě vstaneš a zkusíš to znova a znova. Pamatuj si, že každý profesionál, byl jednou amatér, který to nevzdal. Tvoje pády tě připravují na tvoje vítězství, cítíš bolest? Já cítím progress.

5. OKOLÍ

Opravdu je tvůj sen natolik ovlivněn názorem ostatních lidí? Lidi tě budou pomlouvat tak či tak, ať už se na ně budeš snažit dělat dojem nebo ne. Budou tu ti, kteří tě podpoří a ti, kteří se ti budou snažit postavit do cesty. Nakonec poděkuješ oběma. Spousta z vás má strach z toho, jak vás vnímá okolí. Ti, kteří jste při těle, máte strach z toho, že se vám budou v posilovně vysmívat svalovci. Vy profíci se pro změnu bojíte konkurence. Co když ta holka bude lepší jak já? Ano, budou tady ti, kteří se ti budou smát, a ano, ta holka udělá více shybů jak ty. No a? Děláš to přece pro sebe, žiješ svůj sen a ne jejich. Ty a jít na vysokou. Ty s těmi známkami můžeš být rád, jak odmaturuješ. Ty a sportovec? Haha, však se na sebe podívej, ani kotoul pořádně neuděláš a v basketu jsi jak Alenka v říši divů. Ale já vím, že na to máš, jen okolí nás od malička nutí si myslet, že nejsme dobří.

 

Je to jen a jen na tobě, tak na co ještě čekáš? 

 

 

Necvičíme na strojích! My jsme stroje!

 

Mohlo by vás také zajímat