Syndrom vyhoření ve sportu. Jak se mu vyhnout?

Ztrácíš chuť trénovat? Cítíš se často podrážděný a unavený? S těžkou námahou se dokopeš k tréninku, ale známý příval endorfinů se ne a ne dostavit?

Potkat to může i tebe. Je jedno, jestli trénuješ rok nebo 10 let. Syndrom vyhoření není doménou pouze pomáhajících profesí. Pokud jedeš dlouhodobě ve stylu never give up, střídáš jednu soutěž za druhou a vítězství a názor druhých je pro tebe nesmírně důležitý, máš k vyhoření pěkně našlápnuto. Pak stačí jedna hloupá poznámka, neumístění se na soutěži nebo kolísající počet followerů na intagramu a burnout syndrom se ti pomalu dostává pod kůži.

Ve sportu je důležité odhodlání, radost z pohybu, chuť do dalšího trénování a zdolávání nových cílů. Každý člověk má však své limity a tak nejde zlepšovat časy a lámat rekordy do nekonečna. Může se stát že se časem dostaneš do mrtvého bodu. Cítíš, že se už nikam neposouváš a všichni kolem tebe jsou lepší než ty? 

Denně jsme vystavování stresu, v práci, ve škole, doma…Jak je možné, že činnost, která tě baví a vždy fungovala jako účinný nástroj psychohygieny, se sama stává stresem?

WOclub - české workoutové hřiště

 

Jak k němu přijdeme?

Klademe na sebe příliš velké nároky

Naše doba i společnost je nastavena vítězům, výkonům a není tu příliš místa na slabší chvilky. Pokud přestaneš dlouhodobě dosahovat obdivuhodných výsledků, většinu lidí přestaneš zajímat. Navíc všude čteš motta o tom, jak můžeš dosáhnout čehokoliv, skáčou na tebe motivační citáty, včetně toho, že vlci, ovce, holubi a orli jsou hvězdy sociálních sítí. 

 

Nereálné cíle a očekávání

Můžeš dosáhnout čehokoliv! Ale chce to svůj čas. Stanovuješ si cíle typu do 3 měsíců se naučím front lever, za půl roku vyhraju mistrovství ČR apod.? Zabrzdi. Jsou věci, které lze a věci, které nemusí vyjít. Neupínej se zuby nehty na jednu věc a pokud se chceš vyhnout zklamání z nesplněných cílů, stanovuj si pouze krátkodobé cíle zaměřené na časový horizont jednoho tréninku, týdne, maximálně měsíce. 

 

Sociální sítě

Místo zaručeného obdivu a uznání. Pokud se příliš staráš o to, co si o tobě myslí druzí, potřebuješ často slyšet, jak si dobrý v tom, co děláš, virtuální realita je to pravé ořechové. Zároveň je to svět plný krásných modelek, namakaných sportovců a „dokonalých“ lidí, které se zálibou sleduješ. Mohou být tvojí inspirací, ale zároveň živnou půdou pro kolísání tvé sebedůvěry a vzrůstání pocitu méněcennosti. Najednou chceš mít stejný progress, výsledky a uznání, které se však ne a ne dostavit. Máš potřebu srovnávat se, soudit ostatní. Pokud jsi zároveň perfekcionista a citlivý na kritiku, je jen otázka času, než se tvoje závislost na virtuální realitě stane smrtícím koktejlem. 

Dlouhodobá nechuť trénovat, rostoucí výmluvy, ztráta sebedůvěry, podrážděnost, pocit méněcennosti a vzrůstající potřeba se zalíbit svému okolí za každou cenu? Trápí tě časté bolení hlavy, poruchy trávení, změny nálad či celková únava organismu?

Nepodceňuj varovné příznaky! Syndrom vyhoření se projevuje plíživě a v konečné fází je většinou pozdě. Nenech, aby se tvoje záliba stala tvým nepřítelem. 

 

WOshop - český workoutový obchod

 

Tak jak z toho ven?

Chce to změnu!

Začni se dočasně věnovat jiné aktivitě. Choď běhat, zkus třeba jumping nebo box. Změň posilovnu. Překopej své tréninkové plány. Zkrátka cokoliv, co se míjí stereotypu.

 

Nauč se odpočívat!

Pro zvířata je v přírodě odpočinek otázkou přežití. Během odpočinku se mobilizuje energie nezbytná pro získání potravy nebo útěk. Věř, že svalová paměť funguje dokonale a po vynechání tréningu opravdu nebudeš vypadat jako Glum z pána prstenů. 

 

Dělej to pro radost!

Kašli na to, co si o tobě myslí ostatní. Stejně tě budou soudit, ať uděláš cokoliv. Baví tě cvičit triceps? Okej, tak ho trénuj, klidně i 5x týdně. Dipy nejsou tvoje parketa? Tak je na chvíli vynech. Důležité je, aby tě trénink bavil a nemusel ses do něj nutit. Nezapomeň, že to děláš hlavně pro sebe.

 

Dej si digitální detox!

Trénink bez selfie jako by neexistoval? Pravidelné stalkování svého oblíbence je tvým denním chlebem? Opravdu nemusíš zaznamenávat, co si celý den jedl, kdy tě přepadl mr. poop a kolik si zvedl na bench. Dej si oraz od sociálních sítích. Odhlaš se a na pár dní si dej od instáče a fb pauzu. Žádné liky, žádní followeři. Uvidíš, že skutečný svět je o něčem jiném a toho času, který získáš…

 

A hlavně nezapomeň:

  • Stanov si krátkodobé a cíle

A pokud možno, aspoň trochu reálné. 

  • Zdraví je na prvním místě 

Nehroť to za každou cenu, zranění tě může vyřadit ze hry na pěkně dlouho.

  • Snaž se být nezávislý 

Trénink zvládneš i bez tvého spřízněného sparinga a zavřená posilovna taky nemusí znamenat konec světa. Máš precizně naplánovaný trénink, ale na leg pressu je zrovna fronta? To dokáže pěkně naštvat. Zkus neztrácet hlavu a nauč se improvizovat.

 

​Připravili jsme si pro tebe slevu 5% na workoutové produkty na WOshop.cz! Stačí jen zadat kód "amazon5" při objednávce a sleva se ti hned odečte. Podpoříš tak i samotnou Monču, aby mohl pro tebe psát další super články!

 

Komentáře

Mohlo by vás také zajímat