Začínáme: Nauč se stojku!

Stojka je jedním ze základních gymnastických i workoutových cviků zároveň. Skoro nikde jinde tak neotestuješ svoji rovnováhu, jako v téhle pozici hlavou dolů. Určitě jsi stojku zkoušel/a. Možná to vyšlo napoprvé, možná pořád ještě nevíš, jak na to.

Na pár základních principů a tipů se podíváme s Dankem "Marko" Hanákem, čerstvým mistrem ČR ve street workoutu.

Příprava v "nižších nadmořských výškách"

Stojky jsou všeobecně velmi náročné na ruce, ale hlavně ramena. Proto je dobré pracovat na posílení ramenního pletence a nezapomínat taky na dostatečný strečink.

Před tím, než se pustíš do samotného "stojkování", se protáhni, ideálně v poloze lean planche, aby si tvé zápěstí, šlachy a ramenní svaly zvykly na novou polohu. Pokud cítíš nepříjemné napětí, raději ve strečinku pokračuj několik dalších dní.

Zvládáš? Pusť se do frog standu. Tenhle balanční cvik uričtě dobře znáš - své kolena zapři pod lokty a snaž se udržet nad zemí bez doteku nohou nebo hlavy. Od "žabáka" je už jen krok k opravdové silové stojce.

První stojky

Než začneš balancovat ve stojkách a zkoušet vyvažovat, využij nejdříve jakoukoliv zeď. Jednoduše jdi na ruce a nohy vyšvihni směrem ke stěně. Drž tak dlouho, jak to jen půjde, abys posílil nové, zatím nezapojené částí svalů.

Jde ti to? Postupně oddaluj nohy od zdi. Rázem zjistíš, že stojíš ve stojce volně a pohodlně.

Chce to svůj čas, ale po několika desítkách pokusů to zvládne zaručeně každý.

Balanc od konečků

Možná by sis mohl/a myslet, že rovnováhu ve stojce "chytáš" celým svým tělem. Opak je ale pravdou.

Ve skutečnosti je ten pravý trik ukrytý ve tvé dlani. Tu se snaž držet co nejvíce přilepenou k zemi a soustřeď se na jednotlivé prsty a šlachy v ní. Pomocí zatínání a uvolňování dlaně totiž můžeš skvěle regulovat svou rovnováhu, podobně jako to děláš se svými chodidly.

Překlápíš se na paty? Zatlač na prsty a vyrovnej své nohy vzhůru.

Padáš zpět do základního postoje? Přiháhni prsty více k dlani. Tím zatneš i potřebné svaly v předloktí, které tě vyšvihnou zpátky do vertikální polohy.

Chce to trénink

Pravdou je, že stojku můžeš pilovat k dokonalosti téměř donekonečna. Žádný správný workouter ani gymnasta není se svou stojkou nikdy dostatečně spokojený. Na to ale jistě přijdeš. Pokud už ale základní rovnováhu ve stojce zvládáš?

Je na čase se začít trošku hýbat. Prvním těžším pohybem je klik. Dále můžeš pokračovat natáčením nohou na různé strany, experti si mohou dovolit pustit jednu ruku a zamávat nadšenému publiku...

Stojku můžeš skvěle trénovat také na stalkách WOclubMrkni na ně!

Mohlo by vás také zajímat