Freestyle vs. rutina: V čem je tvá budoucnost?

Street workout se od ostatních klasických sportů, jako jsou atletika nebo fotbal, dosti odlišuje. Na rozdíl od zmíněných aktivit nemáš pravděpodobně při cvičení workoutu na venkovním hřišti za zadkem trenéra, pokud si neplatíš svého osobního.

To přínáší výhody i nevýhody zároveň. Je na tobě, co vlastně budeš a nebudeš dělat, jakou životosprávu si nastavíš, jak budeš trénovat a kdy. Zároveň je třeba věnovat se přípravě alespoň základního tréninkového plánu, čerpat vědomosti a inspiraci na cviky a triky, věnovat tomu určitý čas. V dnešním článku tě provedeme několika možnostmi a styly cvičení z hlediska systematičnosti.

Série, rutiny, freestyle, celé sestavy?

Na konkrétní workout trénink není žádný návod. Je individuální, každému sportovci ušitý na míru, sestavený přesně podle toho, čemu se chce daný jedinec věnovat, nebo na co má zrovna náladu.

Workout se dělí na rozdílné disciplíny – freestyle, weighted, sets and reps a další. I když máš v plánu věnovat se pouze jedné disciplíně, cvičíš vlastně podobné cviky, jako u ostatních. Pokud nezvládneš základní přítah, dip či dřep, nemůžeš očekávat, že zvládneš triky na freestyle nebo dokonce cviky s přidanou vahou – weighted.

Jednou z hlavních myšlenek street workoutu jsou přirozenost a všestrannost. Výkony v konkrétních disciplínách pak závisí na zájmu sportovce k disciplíně, která je pro něj prioritou. Nikde není psáno, že nelze excelovat ve všech najednou, jsou to ale ojedinělé případy.

Cvičení “podle plánu”

Pokud chceš zvyšovat svou sílu, sériovému cvičení se nevyhneš. Kategorizovat ale pro každého stejný počet sérií a opakování nelze. Opět se jedná o čistě individuální záležitost, která závisí na tvé zdatnosti a momentální fyzičce. Začátečník pochopitelně začne s menším počtem opakování v jedné sérii, a postupně přidává i případnou váhu navíc. Je také důležité střídat "lehký" a "těžký" trénink.

Lehký trénink

 • lehčí intenzita (pokud cvičíš se závažím, tak pod 50% tvého maxima)

 • více opakování (alespoň 10 čistých)

 • aerobnější styl (rychlejší)

 • důraz na techniku

 • cvičící by se měl zapotit

 • cvičíme na fyzičku

 • ideální doplnit během před nebo po tréninku

Těžký trénink

 • těžší intenzita (pokud cvičíš se závažím, tak 50% maxima a více)

 • méně opakování (možno postupně snižovat na 3, 2, 1)

 • silový styl

 • cvičíme kvůli posunu svých silových, výkonnostních limitů

 • pozor na bolest při krajních pozicích kloubů

Pokud jsi na začátku a zatím nezvládáš základní cviky, jako třeba sérii shybů, nevadí. Je spousta možností, jak se takový shyb nebo dip naučit. Tou nejlepší jsou určitě odporové gumy. Existují v různých velikostech, šířkách a silách, a tak si můžeš vybrat tu svou, ať už je tvá výkonnost jakákoliv. S pomocí odporové gumy si můžeš jednoduše simulovat "lehký" a "těžký" trénink a nemusíš při tom dělat desítky shybů.

Volným stylem k vítězství

Freestyle bývá mnohdy označován jako královská disciplína workoutu. Spojuje totiž perfektní provedení cviků, hrubou sílu, akrobacii a výdrž do jednoho výkonu. Nic pro začátečníky :-)

Jestliže je ve tvém repertoáru prioritní freestyle, je třeba se zaměřit jednak na hrubou sílu, jednak na mrštnost a obratnost.

Weighted je ideální zařadit do plánu hlavně mimo sezónu (převážně v zimě), protože se jedná o fyzicky nejnáročnější cvičení, které velmi vysiluje. Po rozehřátí se závažím pak můžeš mezi sériemi zkoušet triky na freestyle.

Před tvým prvním battlem je pak dobré zaměřit se na samotné triky a celé sestavy. Tady se projeví zimní příprava. Trénování a pilování triků ti nyní půjde o poznání lépe.

U freestylu je možná ještě důležitější, než u ostatních disciplín, trénink a samotné cviky obměňovat. Dopomůže to tvému rozsahu pohybů, síle v krajních pozicích, vlajkách a standech a repertoár pro battle pak bude širší a zajímavější.

Jak obměňovat standardní cviky?

 • změna úchopu (podhmat, nadhmat, neutrální úchop)

 • změna šířky úchopu (klasický, široký, superúzký)

 • změna rychlosti provádění cviku

 • výdrž v určité poloze

 • přidání dalšího prvku (tlesknutí uprostřed kliku, puštění se hrazdy u přítahu, …)

Ke cvičení workoutu používáš vlastní tělo, ve kterém všechno souviší se vším. Cvičit pouze na jednu disciplínu je tak skoro nemožné, vlastně zbytečné. Při každé sérii buduješ výdrž, objem a sílu, které se může hodit i v ostatních kategoriích.

Třeba na příštím battlu zjistíš, že tvá budoucnost není ve freestylu, ale ve weighted :-)

najít hříště v okolí

Mohlo by vás také zajímat