Nepodceňuj dvojí efekt rozcvičky! Proč?

Správná rozcvička neboli „warm-up“ má dva hlavní přínosy. Prvním z nich je, že tělo připraví po fyzické stránce na trénink, druhým přínosem je příprava hlavy na pořádný výkon.

Fyziku neoklameš

Tohle je prostě fakt. Z hlediska základní fyziky nám zjednodušeně řečeno jde o zahřátí – fyzický pocit, který nastane ve tvém těle, když se krev v žilách a cévách pořádně rozproudí. Z tohoto důvodu se taky rozcvičce říká anglicky “warm-up”. Naše tělo má totiž tendenci daleko lépe pracovat v prostředí s vyšší teplotou.

Stačí si jen zkusit maximálku přítahů venku v -10°C a potom ve fitku nebo doma, kde je běžná pokojová teplota. U většiny lidí budou výsledky lepší v druhém případě. Stejný princip funguje také u mobility. V teplejším prostředí má většina lidí větší rozsah pohybu a kontrolu svalů v jejich krajních polohách, než při cvičení venku v zimě.

Z obecného pohledu obětovat hned ze začátku tréninku několik minut dobré rozcvičce zní jako dobrý základ pro to, aby trénink splnil svůj účel a posunul tě zase o kousek dál.

Psychika, půl zdraví

Efekt psychiky dnes popírá málokdo. Správně provedená rozcvička úzce souvisí s fyzickým výkonem. Krom prohřátého těla ti dodá více sebevědomí k tomu, abys trénink dokončil celý podle plánu, a nedělal v něm změny po první sérii.

Asi každý z nás jednou zažil pocit, kdy vyskočíš na hrazdu, máš v plánu udělat 5 přítahů nebo muscle-upů, a hned po doteku rukou hrazdy ti bleskne hlavou „sakra, dneska jsem nějaký těžký“. Tento pocit ti může okamžitě sníží sebevědomí. Začnes se ptát sám sebe, jestli nebudou stačit v první sérii místo plánovaných 5 jen 3 opakování.

Když člověk nevěří svému tělu, většinou není schopen ani daný cvik odjet s takovým nasazením a technikou, jakou by si přál. Přesně tento pocit vzniká v důsledku zanedbání pořádné rozcvičky, přičemž by mu dalo jednoduše předejít pomocí několika zahřívacích sérií a cviků s nižší náročností.

Jak se rozcvičuje Robin Hubáček?

Pořádná rozcvička by se měla skládat ze 4 částí a měli bychom jí brát jako součást každého tréninku.

  1. Protažení fascií a několik drilů na mobilitu nejdůležitějších kloubů – kroužení kotníky, kyčlemi, rameny – slouží k dosažení správného rozsahu pohybu, kontroly v něm a kontrakci svalů

  2. Rovnováha, aktivování propriocepce, schopnost nervového systému vnímat polohu těla – stoje na jedné noze, předklony na jedné noze, použití balančních míčů, bosu

  3. Plyometrický warm up slouží k aktivování centrálního nervového systému a připravuje nás na těžký trénink – dřepy s výskokem, kliky s tlesknutím, hody medicimbalem o zem

  4. Rozcvičovací série - jednodušší varianta daného cviku, který bude tvořit hlavní část tréninku

A jak se rozcvičuješ ty? Napiš nám do komentářů k příspěvku na Facebooku WOclub.

Mohlo by vás také zajímat